Champion of Club Champion History

 

ZONE 16 CHAMPION OF CLUB CHAMPION FOURS

 

 

1999

I. Thompson - S. Richards - W. Tunstall - B. Martin

Woonona

2000

D. Wagstaff - D. Ellem - W. Crane - R. Parkes

Warilla

2001

D. Todd - J. Ritchie - C. Cheadle - J. Green

Corrimal

2002

C. Roberts - G. Cook - S. Humphries - D. Roberts

Fairy Meadow

2003

R. Fahey - G. Service - W. Sweeney - B. Martin

Corrimal

2004

C. Green - H. Johnston - G. Thurling - T. Somerville

Dapto Citizens

2005

G. Baird - J. Harris - G. Sampson - M. Waters

Dapto

2006

F. Durlach - J. Neill - W. Fisk - T. Evans

Wollongong RSL

2007

N. Cropp - H. Johnston - R. Wilson - G. Thurling

Wollongong RSL

2008

G. Jones - D. Tyrrell - P. Argue - A. McDonald

Albion Park

2009

N. Davis - H. Palmer - B. Davis - P. Luke

Towradgi

2010

P. Kirk (G. Healey sub) - T. Gumm - Z. Bosev

Dapto Citizens

2011

R. Burgess - A. Spears - W. Patuwai - L. Selby

Warilla

2012

L. Smith - D. Smith - A. McDonald - M. McIntyre

Oak Flats

2013

P. Luke – S. Blackeney – M. Lyons – R. Parkes

Towradgi

2014

U. Wenzel – J. Boyle – G. Clarke – Z. Diamant

Kembla Heights

2015

G. Yates (Rep/player - J Douglas) - G. Paul - B. Hazelgrove - G. Hunt

Thirroul

2016

A. Teys - H. McDonald - G. Jeans - A. Daley

Warilla

2017

J. Godfrey - B. Godfrey - R Thompson (sub in final) - P. Kember - M. Pearson

Albion Park

2018

P. McIver - I. Bailey - C. Green - T. Suckley

Dapto Citizens

     

 

 

ZONE 16 CHAMPION OF CLUB CHAMPION

MAJOR SINGLES

 

ZONE 16 CHAMPION OF CLUB CHAMPION

MAJOR PAIRS

YEAR

WINNER

CLUB

 

YEAR

WINNER

CLUB

1955-56

A. McMillan

Corrimal

 

 

 

 

1956-57

E. Risk

Port Kembla

 

 

 

 

1957-58

A. Lear

Woonona

 

 

 

 

1958-59

R. Souter

Wiseman Park

 

 

 

 

1959-60

K. Haines

Woonona

 

 

 

 

1960-61

A. E. Lewis

Austinmer

 

 

 

 

1961-62

A. Pearce

Bulli

 

 

 

 

1962-63

L. Jones

Wiseman Park

 

 

Did Not Play

 

1963-64

A. Pearce

Bulli

 

 

 

 

1964-65

N. Birchall

Corrimal

 

 

 

 

1965-66

N. Birchall

Corrimal

 

 

 

 

1966-67

F. Croft

Thirroul

 

 

 

 

1967-68

F. Johnson

Woonona

 

 

 

 

1968-69

A. McMillian

Corrimal

 

 

 

 

1969-70

A. Horsfall

Port Kembla

 

 

 

 

1970-71

F. Johnson

Woonona

 

 

 

 

1971

F. Khan

Dapto-Huntley

 

1971

R. Muir - L. Martin

Orb

1972

C. Gibson

Orb

 

1972

K. Neave - N. Brown

Corrimal

1973

B. Entwistle

Corrimal

 

 

 

 

1974

A. McGuire

Illawarra Leagues

 

 

 

 

1975

G. Easson

Wiseman Park

 

 

 

 

1976

A. Horsfall

Illawarra Leagues

 

 

 

 

1977

A. McGuire

Warilla

 

 

Did Not Play

 

1978

A. Horsfall

Illawarra Leagues

 

 

 

 

1979

W. Webber

Towradgi Park

 

**1993

Bill Webber won the State when it was a non restricted event

1980

W. Webber

Towradgi Park

 

**1995

Mick & Brett Duprez won the State when it was a non restricted event

1981

P. Bushby

Towradgi Park

 

 

 

 

1982

K. Gardiner

Fairy Meadow

 

 

 

 

1983

P. Bushby

Windang

 

1983

N. Harris - W. Webber

Towradgi Park

1984

D. Howe

Windang

 

1984

G. Mitchell - W. Webber

Towradgi Park

1985

D. Howe

Windang

 

1985

E. Viegel - N Newson

Woonona

1986

R. Waters

Berkeley

 

1986

H. Honeysett - N. Webb

Fairy Meadow

1987

W. Webb

Fraternity

 

1987

E. Risk - W. Webber

Towradgi Park

1988

D. Griffiths

Orb

 

1988

R. Taylor - T. Baldwin

Dapto

1989

B. Entwistle

Towradgi Park

 

1989

A. Tarbutt - R. Dunn

Kiama

1990

G. Rose

Dapto Citizens

 

1990

L. Creelman - T. Baldwin

Dapto

1991

N. Cizerle

Albion Park

 

1991

R. Dunn - P. Bushby

Towradgi Park

1992

B. Hazelgrove

Thirroul

 

1992

G. Tootell - S. Frazier

Dapto

1993

G. Thurling

Wollongong RSL

 

1993

C. Agnew - W. Webber

Towradgi Park

1994

W. Fisk

Oak Flats

 

1994

P. Harrison - R. Warren

Dapto

1995

T. Ellem

Warilla

 

1995

G. Whitefield - E. Clark

Thirroul

1996

I. Bailey

Dapto Citizens

 

1996

V. Cassaretto - B. Harriot

Fraternity

1997

E. Clarke

Thirroul

 

1997

C. Cheadle - R. Warren

Wollongong RSL

1998

I. Stone

Warilla

 

1998

W. Sweeney - J. Green

Corrimal

1999

B. Duprez

Albion Park*

 

1999

W. Sweeney - J. Green

Corrimal

2000

T. Ellem

Oak Flats*

 

2000

L. Billett - R. Warren

Wollongong RSL

2001

J. Goodwin

Warilla

 

2001

J. Forbes - M. Gooch

Corrimal

2002

G. McGillivray

Warilla

 

2002

F. Thompson - M. Lane

Dapto*

2003

R. Meyer

Warilla*

 

2003

H. Johnson - G. Thurling

Dapto Citizens

2004

T. Ellem

Oak Flats

 

2004

D. Ellem - T. Ellem

Oak Flats

2005

T. Ellem

Oak Flats

 

2005

P. Reynolds - S. Frazier

Dapto Citizens

2006

T. Ellem

Towradgi Park

 

2006

S. Jones - B. Hazelgrove

Thirroul

2007

S. Parnis

Wollongong RSL

 

2007

B. Constable - C. Stone

Wisemans Park Wollongong City

2008

M. Sargeant

Thirroul

 

2008

E. Clarke - M. Sargeant*

Thirroul

2009

M. Sargeant

Thirroul

 

2009

M. Wilson - J. Henry

Warilla

2010

J. Green

Corrimal*

 

2010

R. Smith - R. Raftery

Albion Park

2011

M. Sargeant

Corrimal

 

2011

W. Walsh – K. Johannes

Oak Flats

2012

M. Sargeant

Oak Flats

 

2012

T. McMillan – E. Johannes

Corrimal

2013

I. Barrett

Albion Park

 

2013

T. Gillis – B. Harriott

Dapto Citizens

2014

W. Falconer

Towradgi

 

2014

R. Glen – J. Noronha

Warilla

2015

A.Teys

Warilla*

 

2015

B. Pieper – S. Bateup

Corrimal

2016

B. Pieper

Dapto Citizens

 

2016

B. Hopper - J. Noronha

Warilla

2017

D. Skinner

Wisemans Park Wollongong City

 

2017

L. Cocksedge - S. Garvey Wisemans Park Wollongong City

2017

A. Teys

World CofC Singles Winner

       

2018

S. Garvey

Wisemans Park Wollongong City

  2018 G. Walker - M. Larson Windang

 

ZONE 16 CHAMPION OF CLUB CHAMPION MINOR SINGLES

2002

S. Parnis

Warilla

2003

J. Blenkin

Dapto Citizens

2004

B. Sylvaney

Bellambi

2005

R. Busst

Towradgi Park

2006

C. Hawthorne

WPWC

2007

J. Noronha

Albion Park

2008

G. Woods

Corrimal

2009

B. Hoffman

Corrimal

2010

F. Direnzo

Fairy Meadow

2011

J. Meredith

Albion Park

2012

A. Van Zanen

Kiama

2013

C. Thompson

Dapto Citizens

2014

A. Murphy

Albion Park

Discontinued from 2015

 

 

ZONE 16 CHAMPION OF CLUB CHAMPION MINOR PAIRS

2006

S. Dodd - W. Toomey

Bulli

2007

C. McLay - J. Noronha

Albion Park

2008

P. Oliver - W. Turner

Albion Park

2009

M. Butcher - L. Dun

Corrimal

2010

I. Switzer - D. Stojcevski

Windang

2011

T. Love - J. Singleton

Dapto

2012

B. O'Leary - G. Baird

Albion Park

2013

G. Read – S. McGovern 

Bellambi

 2014

G. Wonson – J. Holloway

Dapto 

Discontinued from 2015