Championship History

ZONE 16 OPEN SINGLES CHAMPIONSHIP                   ZONE 16 OPEN PAIRS CHAMPIONSHIP

** SIGNIFIES STATE WINNERS

YEAR

WINNER

CLUB

YEAR

WINNER

CLUB

1954–55

R. Barbee

Wollongong

1954–55

W. Hall – J. Hill

Woonona

1955–56

C. Wrench

Austinmer

1955–56

J. Millar – D. Miller

Wiseman Park

1956–57

J. Bullough

Corrimal

1956–57

J. Sheppard – J. James

Austinmer

1957–58

A. McPhee

Wollongong

1957–58

A. Robertson – W. Mungall

Corrimal

1958–59

T. Gardiner

Thirroul

1958–59

E. Nicholls – C. Poole

Woonona

1959–60

A. Lewis

Austinmer

1959–60

A. Tobin – R. Zovi

Corrimal

1960–61

F. Johansen

Wiseman Park

1960–61

F. Borgo – G. Bianchetto

Illawarra Leagues

1961–62

N. Gardiner

Thirroul

1961–62

W. Mungall – R. Zovi

Corrimal

1962–63

R. Souter

Wiseman Park

1962–63

E. Risk (Jnr) – E. Risk

Illawarra Leagues

1963–64

A. Lewis

Austinmer

1963–64

A. Armstrong – W. Clarke

Bulli

1964–65

W. Fitzsimmons

Fairy Meadow

1964–65

M. Cunningham – A. McMillan

Corrimal

1965–66

H. Upcroft

Port Kembla

1965–66

J. Curley – A. Dawson

Wollongong

1966–67

A. Lewis

Austinmer

1966–67

W. Bond – W. Coddington

Illawarra Leagues

1967–68

A. Lewis

Austinmer

1967–68

M. Cunningham – A. McMillan

Corrimal

1968–69

M. Wilmott

Windang

1968–69

K. Gardiner – W. Fitzsimmons

Corrimal

1969–70

A. Lewis

Austinmer

1969–70

A. Kerr – R. Zovi

Corrimal

1970–71

P. Bushby

Austinmer**

1970–71

E. Viegel – E. Shoobridge

Woonona

1972

R. Souter

Wiseman Park

1972

K. Neave – A. Dawson

Corrimal

1973

A. McQuire

Port Kembla

1973

T. Brown – F. Johnston

Woonona

1974

R. Souter

Wiseman Park

1974

G. Easson – E. Walsh

Wiseman Park

1975

S. Keenan

Corrimal

1975

D. Wooton – R. Souter

Wiseman Park

1976

A. Horsfall

Illawarra Leagues**

1976

D. Lett – P. Bushby

Austinmer

1977

A. Horsfall

Illawarra Leagues

1977

G. Easson – E. Walsh

Wiseman Park

1978

P. Bushby

Austinmer

1978

D. Lett – P. Bushby

Austinmer**

1979

T. Brown

Windang

1979

D. Wooton – R. Souter

Wiseman Park

1980

D. Lett

Austinmer

1980

T. Baldwin – R. Taylor

Warilla

1981

R. Souter

Wiseman Park

1981

G. Whitefield – F. Croft

Thirroul

1982

A. Horsfall

Dapto City

1982

M. Corbett – S. Frazier

Bulli

1983

R. Souter

Wiseman Park

1983

R. Wills – R. Jack

Warilla

1984

J. Micale

Fairy Meadow

1984

R. Pilcher – F. Leighton

Wiseman Park

1985

K. Neave

Fairy Meadow

1985

F. Dorans – R. Dunn

Kiama

1986

D. Howe

Windang

1986

W. Sweeney – N. Davis

Corrimal

1987

R. Gunning

Wiseman Park

1987

J. Rizzi – S. Keenan

Corrimal

1988

R. Bartlett

Wiseman Park

1988

W. Crane – G. Rose

Oak Flats

1989

G. Rose

Oak Flats

1989

R. Wills – R. Taylor

Warilla

1990

D. Howe

Windang

1990

W. Webber – P. Bushby

Towradgi Park

1991

P. Hughes

Dapto

1991

R. Dunn – P. Bushby

Towradgi Park

1992

J. Hopper

Dapto Citizens

1992

R. Dunn – P. Bushby

Towradgi Park

1993

W. Webber

Towradgi

1993

G. Hamilton – M. Gooch

Austinmer

1994

W. Crane

Dapto Citizens

1994

T. Keyes – P. Dyke

Dapto

1995

T. Somerville

Warilla

1995

J. Brownlie – R. Dunn

Kiama

1996

P. Woods

Warilla

1996

S. Green – T. Somerville

Warilla

1997

P. Harrison

Dapto Citizens

1997

P. Harrison – S. Frazier

Dapto Citizens

1998

R. Campbell

Kiama

1998

K. Hunt – E. Clarke

Thirroul

1999

M. Duprez

Albion Park

1999

W. Crane – B. Duprez

Albion Park

2000

P. Woods

Warilla

2000

N. Newson – I. Stone

Warilla

2001

T. Ellem

Oak Flats**

2001

G. McGillivray – R. Meyer

Warilla

2002

I. Stone

Warilla

2002

W. Crane – I. Stone

Warilla

2003

T. Ellem

Oak Flats

2003

W. Crane – I. Stone

Warilla

2004

S. Haines

Bulli

2004

W. Crane – I. Stone

Warilla

2005

B. Harriett

Towradgi

2005

P. Thompson – G. Taylor

Oak Flats

2006

Z. Bosev

Dapto

2006

M. Tunga – D. Kelly

WPWC

2007

T. Somerville

Dapto Citizens

2007

Z. Diamant Jnr – J. Green

Corrimal

2008

B. Aquilina

Dapto Citizens

2008

J. Ritchie – E. Johannes

Warilla

2009

M. Sargeant

Thirroul

2009

D. Wakeling – T. Ellem

Towradgi Park**

2010

T. Ellem

Dapto Citizens

2010

E. Clarke – M. Sargeant

Thirroul

2011

E. Johannes

Oak Flats

2011

T. Somerville – T. Ellem

Dapto Citizens

2012

A. Teys

Warilla

2012

E. Clarke – L. Selby

Warilla

2013

B. Pieper

Figtree RSL

(was Wollongong RSL)

2013

D. Ellem – S. Garvey

WPWC

2014

B. Pieper

Figtree RSL

2014

W. Crane – J. Henry

Warilla

2015

A. Teys

Warilla

2015

T. Gillis – A. Spears

Dapto Citizens

2016

G. Jeans Warilla 2016 D. Skinner - S. Garvey WPWC
2017 H. McDonald Warilla 2017 E. Clarke - L. Selby

Warilla

2018 S. Bateup WPWC 2018 M. Miles - J. Noronha**

Warilla

 

ZONE 16 SENIOR SINGLES CHAMPIONSHIPS             ZONE 16 SENIOR PAIRS CHAMPIONSHIPS

 ** SIGNIFIES STATE WINNERS

2005

J. Cahill

Dapto Citizens

2005

G. Jones – A. Bramble

Oak Flats

2006

J. Brownlee

Kiama

2006

B. Purdie – B. Harriett

Towradgi**

2007

B. Entwistle

Dapto

2007

W. Phillips – R. Tynan

Warilla

2008

B. Harriett

Towradgi

2008

L. Cormick – A. Bramble

Oak Flats

2009

R. Wilson

Wollongong RSL

2009

G. Aitken – L. Reese

Thirroul

2010

B. Harriett

Dapto Citizens

2010

R. Herrick – G. Stewart

Windang

2011

R. Malley

Windang**

2011

G. Turner – M. Pearson

Shellharbour

2012

R. Malley

Windang

2012

A. Bramble – B. Ray

Oak Flats

2013

E. Clarke

Warilla

2013

P. Tolias – R. Herrick

Windang

2014

G McGillivray

Warilla**

2014

P Thomson – R Malley

Windang

2015

R. Malley

Windang

2015

F. Thompson - B. Harriott**

Dapto Citizens

 2016 E. Clarke Warilla

2016

P Thomson - C Hernandez

Windang

2017 R. Fahey Corrimal

2017

P. Collins - G. McGillivray

Warilla

 2018  B. Suckley  WPWC

2018

J. Richie - J. Forbes

Woonona

 

STATE PRESIDENTS RESERVE SINGLES                       STATE PRESIDENTS RESERVE PAIRS

(Called Reserve Singles up until 1994)                              (Called Reserve Pairs up until 1994)

 ** SIGNIFIES STATE WINNERS

YEAR

WINNER

CLUB

 

1976

G. Clinton

Bulli

 

1977

K. Adams

Berkeley

 

1978

L. Duff

Woonona Bulli RSL

 

1979

D. Harriot

Fairy Meadow

 

1980

P. Grew

Towradgi Park

 

1981

P. Donnelly

Woonona

 

1982

J. Forbes

Scarborough

 

1983

R. West

Windang

 

1984

W. Crane

Bellambi

 

1985

M. Frawley

Oak Flats

 

1986

L. Jordan

Wollongong RSL

 

1987

I. Bunt

Dapto

 

1988

M. Barber

Shellharbour

 

1989

G. Clegg

Woonona

 

1990

M. Sullivan

Oak Flats

 

1991

J. Carey

Albion Park

 

1992

G. Buhagiar

Dapto Citizens

 

1993

P. Robertson

WPWC

YEAR

WINNER

CLUB

1994

W. Beech

Dapto

1994

B. Taylor – S. Harju

Dapto Citizens

1995

M. Bray

Albion Park

1995

W. Haviland – P. Reynolds

Dapto Citizens

1996

K. Walker

Woonona

1996

R. Lacey – R. West

Wollongong RSL

1997

K. Dunn

Fairy Meadow

1997

W. Boyle – K. Dunn

Fairy Meadow

1998

F. Morgan

Dapto**

1998

J. Griffith – A. McLean

Woonona

1999

D. Keenan

Jamberoo

1999

C. Rutledge – R. Dunstan

Dapto Citizens

2000

A. Jones

Oak Flats

2000

T. Gumm – R. Forest

Dapto Citizens

2001

T. Gumm

Dapto Citizens

2001

S. Kicks – C. Cusack

Warilla

2002

S. Kicks

Warilla

2002

M. Larson – J. Waine

Oak Flats

2003

R. Allenson

Dapto

2003

A. McDonald – P. McCauley

Oak Flats

2004

L. Cormick

Oak Flats

2004

N. Welby – W. Cooper

Fairy Meadow

2005

S. Scherlowski

Warilla**

2005

R. Cadger – W. Schultz

Dapto

2006

R. Glen

Warilla

2006

D. Ward – W. Duncan

Jamberoo

2007

M. Walton

Albion Park

2007

C. Baker – W. Duncan

Jamberoo

2008

C. Meredith

Albion Park

2008

R. Hammond – P. Condon

Bulli

2009

R. Cheshire

Oak Flats

2009

R. Thompson – R. O'Rourke

Dapto Citizens**

2010

B. Jackson

Fairy Meadow

2010

J. Bennett – R. Pemberton

WPWC

2011

J. Nabbe

Warilla

2011

A. Smith – P. T. Smith

Dapto Citizens

2012

C. Brooks

Towradgi Park

2012

C. Boothman – J. Gebbie

Warilla

2013

S. Kicks

Warilla

2013

P. Pearson – S. Greenshields

WPWC

2014

J Nabbe **

Warilla

2014

J. Cox – B Connell

Dapto

2015

P. Cable Windang

2015

V. Ong – W. Crouch Albion Park

2016

 R. O'Rourke Dapto Citzens

2016

J. Haines - R Murphy Corrimal

2017

P. Cable Windang

2017

G. O'Brian - P. McMurtrie WPWC

2018

 G. Beveridge Collies/Orb

2018

P. Cable - G. Smith Windang

 

ZONE 16 TRIPLES CHAMPIONSHIPS

**SIGNIFIES STATE CHAMPIONS

1958-59

T. Withers - W. Smith - J. James

Austinmer

1959-60

W. Fitzsimmons - E. Jarrick - R. Young

Corrimal

1960-61

T. Risk E. Risk A. Schar

Illawarra Leagues

1961-62

H. Salisbury - V. Phillis - F. Johnson

Woonona

1962-63

N. Richards - R. Palmore - A. Lewis

Austinmer

1963-64

N. Richards - R. Palmore - A. Lewis

Austinmer

1964-65

A. Page - N. Gardiner - T. Gardiner

Thirroul

1965-66

S. Wales - G. Todd - E. Jarick

Corrimal

1966-67

A. Tuck - H. Neal - A. Lewis

Austinmer

1967-68

R. Young - G. Bryne - R. Bradley

Woonona-Bulli RSL

1968-69

A. Tuck - H. Neal - A. Lewis

Austinmer

1969-70

A. Kerr - J. Brandalise - A. Dawson

Corrimal

1970-71

K. Cunningham - K. Gardiner - W. Fitzsimmons

Corrimal

1972

A. Parker - K. Neave - F. Leighton

Corrimal

1973

R. Byrne - C. Latta - W. Willis

Woonona-Bulli RSL

1974

T. Hay - A. Horsfall - A. McQuire

Illawarra Leagues

1975

P. Flynn - A. Horsfall - A. McQuire

Illawarra Leagues

1976

D. Lett - J. Henson - P. Bushby

Austinmer

1977

L. Waters - C. Bartlett - L. Nobes

Woonona-Bulli RSL

1978

K. Clark - T. Irvine - N. Webb

Fairy Meadow

1979

A. Aitken - D. Osborn - R. Anderson

Bulli

1980

R. Marshall - J. Hopper - E. Walsh

Dapto

1981

R. Marshall - J. Hopper - E. Walsh

Dapto

1982

E. Johnston - D. Birkin - A. Horsfall

Dapto City

1983

J. Johnston - H. Richardson - A. Kerr

Corrimal

1984

W. Griffiths - R. Marshall - J. Hopper

Dapto

1985

R. Todd - J. Harding - R. Parkinson

Thirroul

1986

R. Willis - T. Baldwin - R. Taylor

Warilla

1987

A. Milton - J. Rizzi - S. Keenan

Corrimal

1988

R. Smith - R. Gargett - W. Jarvis

Wiseman Park

1989

N. Cizerle - W. Caldwell - E. Risk

Albion Park

1990

B. Vickers - H. Viertel - A. Hamilton

Warilla

1991

N. Davis - B. Davis - V. Billingham

Corrimal

1992

L. Creelman - P. Hughes - S. Frazier

Dapto

1993

R. Jones - A. Filippi - G. Thurling

Wollongong RSL

1994

C. Hernandez - M. Duprez - B. Duprez

Albion Park**

1995

D. Wagstaff - J. Piana - R. Parkes

Warilla

1996

J. Zoszak - B. Dowd - R. Raftery

Albion Park

1997

N. Bayo - G. McGilvray - I. Taylor

Warilla

1998

K. Luck - L. Reese - M. Googh

Helensburgh

1999

D. Herman - G. McIntyre - R. Campbell

Kiama

2000

D. Ellem - T. Baldwin - T. Ellem

Warilla

2001

W. Crane - G. McGilvray - J. Goodwin

Warilla

2002

J. Reynolds - I. Barrett - M. Duprez

Albion Park

2003

H. Viertel - D. Skinner - L. Selby

Warilla

2004

D. Ellem - S. Green - T. Ellem

Oak Flats

2005

D. Smithard - M. Wilson - J. Brownlee

Kiama

2006

D. Powell - K. Mackie - G. Taylor

WPWC

2007

P. Harrison - J. Mitchell - G. McGillivray

Warilla

2008

J. Richie - J. Noronha - E. Johannes

Warilla

2009

W. Fisk - Z. Diament - J. Green

Corrimal

2010

P. Woods - W. Crane - G. McGillivray

Warilla**

2011

E. Clarke - Mick McIntyre - J Henry

Warilla

2012

G. Taylor - S. Garvey - M. Sargeant

WPWC

2013

R. Busst - D. Wakeling - M. Lyons

Towradgi Park

2014

W Crane - J. Mitchell - J. Henry

Warilla

2015

W Crane - J. Mitchell - J. Henry

Warilla
2016

W. Crane - J. Mitchell - J. Henry

Warilla**
 2017

J. Cheadle - D. Skinner - S Garvey

WP/WC
2018

T. Peters - B. Aquilina - J. Noronha

Warilla

 

ZONE 16 FOURS CHAMPIONSHIP

** SIGNIFIES STATE WINNERS

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - Illawarra Zone 16 Bowling Association

Website powered by SportsTG

YEAR

WINNER

CLUB

1954-55

A. Tobin - M. Zovi - D. Tonner - R. Zovi

Corrimal

1955-56

A. Robertson - A. Tobin - M. Zovi - R. Zovi

Corrimal

1956-57

J. Benjamin - W. Fitzsimmons - J. Hadfield - V. Williamson

Corrimal

1957-58

T. Poole - S. Bonser - A. Slee - D. Oldroyd

Woonona

1958-59

J. Royall - J. Brennan - D. Tonner - J. Brown

Corrimal

1959-60

I. Burling - S. Dobing - M. Wilson - H. Woods

Wiseman Park

1960-61

B. Heather - N. Richards - R. Patmore - A. Lewis

Austinmer

1961-62

J. Adams - N. Nees - W. Adams - A. Lear

Scarborough/Wombarra

1962-63

N. Birchall - W. Johnson - W. Mungall - R. Zovi

Corrimal

1963-64

D. Phillips - W. Parkes - P. Rainbow - H. Upcroft

Port Kembla

1964-65

N. Brown - A. Bradford - M. Cunningham - A. McMillan

Corrimal

1965-66

N. Birchall - W. Johnson - E. Jarick - R. Zovi

Corrimal

1966-67

K. Pearce - V. Jeffree - A. Pearce - J. Phillips

Bulli

1967-68

K. O'Leary - C. Thompson - J. Collins - F. Mitchell

Helensburgh

1968-69

M. Cunningham - A. Bradford - N. Brown - A. McMillan

Corrimal

1969-70

A. Pearson - J. Woof - J. Kerrigan - P. Flynn

Oak Flats

1970-71

A. Marks - E. Murray - L. Martin - C. Gibson

Orb

1972

W. Canton - J. Dupille - A. McQuire - A. Horsfall

Port Kembla

1973

R. Anderson - D. Anderson - J. Armstrong - H. Richardson

Bulli

1974

H. Viertel - P. Flynn - A. Horsfall - A. McQuire

Illawarra Leagues

1975

J. Robertson - A. Purdie - G. Easson - E. Walsh

Wiseman Park**

1976

J. Robertson - A. Purdie - G. Easson - E. Walsh

Wiseman Park

1977

D. Wooton - G. Dawson - F. Leighton - R. Gunning

Wiseman Park

1978

N. Lowe - S. Keenan - K. Neave - N. Brown

Corrimal

1979

P. Devine - T. Fien - W. Fitzsimmons - T. McCormack

Oak Flats

1980

N. Orvad - R. Hickey - W. Canton - F. Johnston

Woonona

1981

R. Marshall - H. Honeysett - J. Hopper - E. Walsh

Dapto

1982

D. Lett - S. Keenan - K. Neave - N. Brown

Corrimal**

1983

J. Shadler - A. Milton - P. Taylor - J. Henson

Corrimal

1984

J. Abberton - R. McDermott - R. Gunning - R. Bartlett

Wiseman Park

1985

J. Abberton - R. Pomfrey - R. Gunning - R. Bartlett

Wiseman Park

1986

W. Griffiths - C. Langois - R. Marshall - J. Hopper

Dapto

1987

T. Haldane - G. Dunn - M. Lee - D. Birkin

Dapto Citizens

1988

G. Stewart - R. Such - H. Forrester - D. Howe

Windang

1989

R. Smith - R. Garget - T. Crompton - R. Bartlett

Wiseman Park

1990

P. McGee - C. O'Keefe - G. Elliott - R. Dunn

Kiama

1991

P. Woodland - L. Billett - P. Harrison - G. Armstrong

Dapto

1992

H. Viertel - A. Horsfall - T. Baldwin - D. Howe

Warilla**

1993

K. Clark - S. McDonagh - B. Bennett - W. Webber

Towradgi

1994

S. McDonagh - B. Bennett - K. Clark - W. Webber

Towradgi

1995

J. Carey - N. Cizerle - M. Duprez - B. Duprez

Albion Park

1996

J. Law - B. Allport - K. Neave - M. Kesby

Fairy Meadow

1997

R. Miller - J. Cahill - J. Richards - D. Howe

Warilla

1998

C. Green - E. Hewitt - C. Cheadle - R. Warren

Wollongong RSL

1999

E. Smith - E. Clarke - T. Ellem - T. Somerville

Warilla**

2000

C. Green - L. Billett - L. Selby - R. Warren

Wollongong RSL

2001

H. Palmer - J. Nesbit - J. Harriot - B. Harriot

Fairy Meadow

2002

B. Blomley - A. Sweeney - J. Brownlie - M. Wolter

Kiama

2003

S. Green - D. Ellem - T. Ellem - S. Garvey

Oak Flats

2004

D. Ellem - S. Green - T. Ellem - S. Garvey

Oak Flats**

2005

G. Newell - G. Martin - D. Wakeling - T. Ellem

Towradgi

2006

D. Horne - W. Schultz - J. Harris - M. Waters

Dapto

2007

P. Harrison - P. Woods - J. Mitchell - G. McGillivray

Warilla

2008

N. Davis - G. Newell - D. Wakeling - T. Ellem

Towradgi

2009

M. Anderson - P. Delamont - D. Aitken - S. Bateup

Oak Flats

2010

N. Cropp - H. Johnston - B. Wilson - G. Thurling

Wollongong RSL

2011

L. Dun - J. Cheadle - J. Green - M. Sargeant

Corrimal

2012

D. Ellem - G. Taylor - S. Garvey - M. Sargeant

WPWC

2013

B. Harding - P. Hancox (W. Hamilton sub) - N Newson - J P Hamilton

Bulli

2014 J. Mitchell - M. McIntyre - A. Teys - J. Henry

Warilla

2015 D. Roberts - D. Samaha - A. Jones - W. Falconer

Towradgi

2016 T. Sekuloski - G. Burke - G Christie - G Taylor

Warilla

2017

 T. Hull - L. Cocksedge - D. Skinner - S. Garvey

WPWC